Completely Kentucky Wiki
Advertisement

The hall was created by the University of Kentucky Journalism Alumni Association in 1980. It is housed in the School of Journalism and Media in the Grehan Journalism Building on the Lexington campus. Nominees are inducted annually.

1981 Inductees

  • William B. Arthur
  • Barney Arnold
  • William B. Aurhur
  • Clay Wade Bailey
  • Barry Bingham, Sr.
  • Joe Creason
  • Herndon J. Evans
  • Livingston Gilbert
  • Julian Goodman
  • Enoch Grehen
  • L. J. Hortin
  • Nevyle Shakelford
  • Albert P. Smith, Jr.
  • Enos Swain
  • Edwards M. Templin
  • Helen Thomas
  • Henry Watterson

1982 Inductees

  • Irvin S. Cobb
  • John L. Crawford
  • Billy Davis
  • Alice Allison Dunnigan
  • Russell Dyche
  • Lawrence W. Hager
  • Henry H. Hornsby

1983 Inductees

  • John Mack Carter
  • J. B. Faulconer
  • A. B. Guthrie
  • Arthur Krock
  • Victor R. Portmann
  • Frank L. Stanley, Sr.
  • Elmer G. Sulzer
  • Henry Ward

1984 Inductees

1985 Inductees

  • Ollie M. James
  • J. S. Moran
  • William L. Stakelin
  • Roy Steinfort
  • Carol Sutton
  • Nehemiah M. Webb

1986 Inductees

  • Creed Black
  • Pat Gish
  • Tom Gish
  • John Ed Pearce
  • O. Leonard Press
  • David B. Whitaker

1987 Inductees

  • Fred J. Burkhard
  • David Dick
  • Hugh Haynie
  • Allan M. Trout

1988 Inductees

  • John F. Day
  • George Hackett
  • Ralph E. Johnson
  • Bennett Roach
  • Earl Ruby

1989 Inductees

  • John Herchenroeder
  • Milton Metz
  • Moneta J. Sleet, Jr.

1990 Inductees

  • James D. Ausenbaugh
  • Russ Metz
  • E. Eugene Pell

1991 Inductees

  • Sam Abell
  • Barry Bingham, Jr.
  • Livingston Taylor

1992 Inductees

  • Harry C. Barfield
  • Phyllis Knight
  • Donald B. Towles

1993 Inductees

  • C. Thomas Hardin
  • Terry Hunt
  • Diane Sawyer

1994 Inductees

  • Molly Clowes
  • Larry Craig
  • David V. Hawpe
  • Jane Morton Norton
  • Burl Osborne

1995 Inductees

  • Mervin R. Aubespin
  • James M. Caldwell
  • Martha P. Corner
  • Thomas T. Hammond
  • Lewis E. Owens
  • Richard Whitt

1996 Inductees

  • Betty J. Berryman
  • Mary Caperton Bingham
  • Max Heath
  • Keen Johnson
  • Daniel A. Rudd
  • William E. Summers III

1997 Inductees

  • Judith G. Clabes
  • E. Hugh Morris
  • Ken Rowland
  • Fred Wiche

1998 Inductees

  • George N. Gill
  • David Nakdimen
  • William R. Neikirk
  • Duanne Puckett
  • Billy Reed

1999 Inductees

  • I. Willis Cole
  • Earl Cox
  • Walter Dear II
  • Joe Dorris
  • Richard G. Wilson
  • Sue Wylie

2000 Inductees

  • Mike Barry
  • Oscar L. Combs
  • John Lewis Hampton
  • Mary Jeffries
  • Timothy M. Kelly
  • Theodore Poston

2001 Inductees

  • Nick Clooney
  • Virginia Harris Combs
  • William R. Grant
  • Guy Hatfield III
  • Monica Kaufman

2002 Inductees

  • Jo-Ann Huff Albers
  • John S. Carroll
  • Virginia Gaines Fox
  • John S. Hager
  • Dinh Phuc Le
  • Brian Rublein

2003 Inductees

  • Bob Edwards
  • Louise Hatmaker
  • Robert G. McGruder
  • Ed Ryan
  • Howard E. Staats
  • Carl West

2004 Inductees

  • Glen Bastin
  • Maria Braden
  • John Egerton
  • Jon L. Fleischaker
  • Eliza Piggott Underwood

2005 Inductees

  • Bob Adams
  • Gene Clabes
  • Lee Denney
  • Bob Johnson
  • Marguerite McLaughlin
  • Bob Schulman

2006 Inductees

  • Don Neagle
  • Larry Spitzer
  • Claude Sullivan
  • David Thompson
  • Ferrell Wellman
  • Bob White

2007 Inductees

  • Ron Boone
  • Nancy L. Green
  • Ron Jenkins
  • Glen Kleine
  • Ken Kurtz

2008 Inductees

  • Jack Crowner
  • Don Edwards
  • Virginia Edwards
  • T. George Harris
  • Kent Hollingsworth
  • William Ray Mofield
  • Al Tompkins

2009 Inductees

  • Susan Allen
  • Byron Crawford
  • H. Harold Davis
  • Van Vance
  • Thomas Shelby Watson

2010 Inductees

  • Neil Budde
  • Al Cross
  • Liz Everman
  • Jack Lyne
  • James Fredrick Paxton
  • Jim Phillips
  • Lois Ogden Sutherland

2011 Inductees

  • Bill Bartleman
  • Jackie Hays Bickel
  • Robert Carter
  • Albert Dix
  • Tom Loftus
  • Ed Shadburne

2012 Inductees

  • A. B. "Ben" Chandler, Jr.
  • D. J. Everett III
  • Chip Hutcheson
  • Bill Luster
  • Bob McGaughey
  • Michael York

2013 Inductees

  • Ralph W. Gabbard
  • Bill Goodman
  • Dan Modlin
  • John Nelson
  • Marla Ridenour

2014 Inductees

  • Elizabeth Hansen
  • Mark Hebert
  • David E. McBride
  • Lee Mueller
  • Mike Philipps
  • Wes Strader
  • Hunter S. Thompson

2015 Inductees

  • Steve Burgin
  • Judy Jenkins
  • Jeffrey A. Marks
  • Mark Neikirk
  • Ed Reinke
  • Landon Willis

2016 Inductees

  • Jim Bolus
  • Tom Eblen
  • Mike Edgerly
  • Angelo Henderson
  • Tony Lococo
  • Chuck Stinnett
  • Donna Stinnett
  • Bill Straub
  • Don White

2017 Inductees

  • Tom Butler
  • Lewis Conn
  • Ron Daley
  • Mike Farrell
  • Mary D. Ferguson
  • Bill Francis
  • Betty Lee Mastin
  • William Matthews
  • Joe Palmer

2018 Inductees

  • Rich Boehne
  • Jack Brammer
  • Aileen Chambers Evans
  • Warren Wheat
  • Valerie Ellison Wright
  • Steve York

2019 Inductees

  • Ewell Balltrip
  • Dana Canedy
  • Tom Caudill
  • Corban Goble
  • Bruce Johnson
  • Steve Lowery
  • Michael Wines

All items (7)

Advertisement